۱۲:۱۵:۱۲ - پنج شنبه ۱۹ فرو ۱۳۹۵
مزارع كوير نوش آباد آراسته به گل محمدي شد
مجري طرح كشت گل محمدي در نوش آباد گفت: همزمان با نيمه دوم نخستين ماه بهار مزارع نوش آباد در منطقه كويري شمال كاشان با شكفتن گلهاي محمدي عطرآگين شد

به دگزارش  پایگاه خبریس نسیم شرق محمود ساجدي روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار كرد: از شاخص‌ترين صفات گل محمدي به خصوص نژاد گلهاي كاشان، بقا و سازگاري آن نسبت به خشكي و شرايط نامساعد محيطي از قبيل شوري، سرما و فقر مواد غذايي خاك است كه مي تواند به عنوان كشت جايگزين در مناطق كويري معرفي شود.
وي افزود: به فاصله شش سال از آغاز طرح كشت گل محمدي در مزارع نوش آباد سطح زير كشت محصول از دو جريب به بيش از پنج هكتار توسعه يافته است.
ساجدي تاكيد كرد: با توجه به برداشت گل محمدي مناطق كوهستاني در ارديبهشت ماه با توسعه كشت اين محصول در مناطق كويري، زمان برداشت به نيمه دوم فروردين رسيده و اشتغالزايي نيز افزايش پيدا مي كند.
مجري طرح كشت گل محمدي در نوش آباد اظهار كرد: دوره آبدهي گل از نيمه دوم اسفندماه آغاز و تا تيرماه سال بعد ادامه دارد و در زمستان نيز فقط يك بار يا دو بار براي يخ آب، نياز به آبياري دارد كه يك امتياز مثبت براي توسعه گل كاري در مناطق كويري است.
وي با اشاره به نياز عمده محصولات كشاورزي به آب شيرين افزود: سازگاري گل محمدي با خشكي و شوري از ديگر ويژگي هاي توسعه كشت اين محصول است به طوري كه در پهنه‌هايي كه آب شور است تاثير چنداني در كيفيت گل محمدي ديده نمي شود.
اين كارآفرين نوش آبادي گفت: در مقايسه با ساير محصولات كشاورزي كه هر سال نيازمند نوع جديد و اصلاح شده بذر است، توليد گل محمدي نيازي به بذر ندارد كه اين موضوع در كاهش هزينه هاي كشاورزي نقش اساسي دارد.
ساجدي خواستار مشاركت بيشتر و توجه جدي مسئولان جهاد كشاورزي براي معرفي و توسعه كشت جايگزين و مناسب در مناطق كويري شد و افزود: مقاومت گل محمدي در برابر حمله آفات و بيماري ها از ديگر ويژگي هاي كشت گل محمدي در مناطق كويري مثل نوش آباد است.
منطقه كاشان به عنوان بزرگترين قطب صنايع فرآوري و بسته‌بندي گلاب و عرقيات گياهي در كشور شهرت دارد، سطح زير كشت گل محمدي در شهرستان كاشان يكهزار و ۶۵۰ هكتار است، ۲۵ كارخانه صنعتي و يكهزار و ۵۰۰ واحد گلاب‌گيري سنتي با بيش از سه هزار و ۵۰۰ ديگ در اين شهرستان فعاليت مي‌كنند.
حدود هشت هزار و ۵۰۰ خانوار در بخش‌هاي مركزي، برزك، قمصر، نياسر، جوشقان كامو و روستاهاي تابعه به كار توليد و پرورش گل محمدي مشغول هستند.
ميانگين برداشت گل محمدي در هر هكتار چهار تن است و سالانه هفت هزار تن گل و ۱۴ هزار تن گلاب مرغوب در اين شهرستان توليد مي‌شود.

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب