آخرین مطالب

آسیب سیل به یک میلیون هکتار زراعت کشور اجتماعی

آسیب سیل به یک میلیون هکتار زراعت کشور

  بزرگنمایی:

به گزارش نسیم شرق ، عباس کشاورز  افزود: بخشی از این آسیب، آبگرفتگی موقت است و در بخشی، محصول دچار خوابیدگی می شود سپس این عارضه مرتفع می شود در بخشی هم، آبگرفتگی بیشتر است و موجب پوسیدگی محصول می شود و در بخشی هم سیل، زمین یا باغ کشاورز را با خود برده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 55 درصد این اراضی بین 25 تا 55 درصد آسیب دید، ادامه داد: بنابراین حدود 50 درصد زمین ها و محصولات کشاورزی آسیب دیده قابل برگشت است.
کشاورز افزود: حدد 250 هزار هکتار از محصولات کشاورزی و حدود 150 هزار هکتار باغ بر اثر سیلاب های اخیر از بین رفته است.
وی گفت: در زمینه باغ، استان های خوزستان، مازندران و کرمانشاه و در زمینه زراعت استان های خوزستان، لرستان و گلستان، مازندران، ایلام و کرمانشاه، بیشترین خسارت را دیدند.
کشاورز اضافه کرد: بیش از 6 هزار واحد مرغداری و حدود 100 واحد پرورش ماهی هم دچار خسارت شدند.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از مشکلات در حوزه خسارت کشاورزی در مناطق کوهستانی مانند لرستان، ایلام و خوزستان این است که بخشی از مردم از طریق ایستگاه پمپاژ، کشاورزی می کردند و این ایستگاه ها آسیب دیدند که در اسرع وقت بازسازی خواهند شد.

کشاورز: 5 واحد کشت و صنعت نیشکر خسارت قابل توجه دیدند و حدود 3 هزار میلیارد تومان از خسارت های اعلام شده به بخش کشاورزی متعلق به این واحدهاست. برای اینکه سیلاب به روستاها و مناطق مسکونی خسارت وارد نکند در برخی موارد، آب به مزارع این واحدها هدایت شده است.

وی با بیان اینکه کشورمان وارد ترسالی نشده است، افزود: میزان متوسط بارندگی کشور تاکنون حدود 265 میلی متر است. در سال های 76، 77، 85 و 86 هم به طور میانگین حدود 290 میلی متر بارندگی داشتیم.

کشاورز با اشاره به اینکه در سال زراعی و آبی گذشته، میانگین بارندگی در کشور 167 میلی متر بود، اضافه کرد: اگرچه در خوزستان، گلستان و کرمانشاه آبگرفتگی داریم و خسارت زیادی دیدیم اما برآورد تولید گندم امسال برای کشت های پاییزه 15 و نیم میلیون تن بود اما با توجه به سیلاب های اخیر اکنون برآورد ما تولید حدود 14 و نیم میلیون تن است.

کشاورز ادامه داد: انتظار داریم 12 تا 12 و نیم میلیون تن گندم خریداری شود بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور، مشکلی نداریم.

علی محمد شاعری عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه سیل اخیر ناشی از بارندگی شدید بود، گفت: بارندگی، نعمت است و اگر زیرساخت های پیشگیرانه و مقابله با بارندگی در کشور موجود باشد این باران به تغذیه سفره های آب زیرزمینی و تأمین منابع آبی تبدیل می شود اما اگر زیرساخت ها و محیط زیست و حوزه های آبخیز، حفاظت نشده باشند بارندگی ها به سیلاب های ویرانگر تبدیل می شود که در کشورمان این موضوع اتفاق افتاد و این سیلاب ها نتیجه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی کشورمان و تجاوز به عرصه ها و حریم رودخانه هاست.

وی تأکید کرد: این اتفاق باید برای همه ما درس عبرتی باشد تا از این به بعد، هم دولت و هم مردم باید به حفظ محیط زیست و حریم رودخانه ها کمک کنیم.

شاعری گفت: باید مدیریت عالمانه، درست و صحیح هم در حوزه های بالادست آبخیز و هم در حوزه های آبریز انجام شود و حوزه های کشاورزی و منابع طبیعی باید مقاوم سازی شود تا چنین اتفاقاتی تکرار نشود.

وی با اشاره به اینکه سیلاب های اخیر تاکنون حدود 13 هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرد، افزود: جمع بندی خسارت ها هنوز ادامه دارد و ممکن است این رقم افزایش یابد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال این تهدید وجود دارد که دلال ها، قاچاقچیان و عوامل سودجو، گندم را پیش خرید کنند و این امنیت غذایی کشور را تهدید می کند.

در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری، علی محمد شاعری با اشاره به اینکه اکنون دلالان در حال پیش خرید گندم با قیمت حدود 2 هزار و 500 تومان هستند، افزود: به علت گران شدن دانه مرغ، جو، ذرت و کنجاله سویا، آن ها می خواهند گندم را جایگزین خوراک دام کنند و این در حالی است که امسال دولت گندم را از مردم با قیمت 1700 تومان می خواهد بخرد.

وی تاکید کرد: باید وزیر جهاد کشاورزی در این باره ساز و کاری را بیندیشد.
شاعری گفت: به رغم سیلاب های اخیر، در مجموع، تولید گندم و برنج امسال از پارسال بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم که در موقع برداشت برنج یعنی به مدت 4 ماه واردات برنج را ممنوع کند، افزود: این وزارتخانه در سال های قبل کم و بیش این کار را انجام داده است.

شاعری ادامه داد: در سال حدود 3 میلیون تن برنج نیاز مصرفی داریم. حدود 2 میلیون و 200 تا دو میلیون و 300 هزار تن برنج را در داخل، تولید می کنیم و حدود 700 تا 800 هزار تن برنج وارداتی نیاز داریم اما متاسفانه حرص و ولع خاصی برای واردات برنج وجود دارد و حدود یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تن برنج وارد می شود. این واردات بی رویه در موقع برداشت برنج به تولیدکننده ضربه می زند و وزارت جهاد کشاورزی باید این موضوع را ساماندهی کند و واردات برنج از اول مرداد تا آبان باید ممنوع شود.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی با کمک کشاورزان در تولید محصولات موفق بوده است و اکنون حدود 120 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کنیم اما در بخش تنظیم بازار ناموفق بودیم.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: تنظیم بازار و تولید محصولات کشاورزی باید به صورت یکپارچه در حوزه کاری وزارت جهاد کشاورزی باشد البته این وزارتخانه باید کارآمدی خود را در تنظیم بازار نشان دهد.

شاعری با بیان اینکه حدود 30 تا 40 هزار هکتار باغات مرکبات استان مازندران به علت سیلاب های اخیر خسارت دید، افزود: بیمه به تنهایی کارآیی لازم را برای جبران خسارت ها ندارد و دولت باید صندوق خاصی را برای جبران این خسارت ها تاسیس کند، مجلس ردیف مستقلی را در برنامه ششم توسعه برای این منظور در نظر گرفت اما دولت آن را اجرا نمی کند.

وی گفت: حدود 10 هزار میلیارد تومان خسارت بخش کشاورزی در سال است اما حدود هزار میلیارد آن را بیمه پرداخت می کند ولی حل این موضوع جزو اولویت های سازمان برنامه و بودجه نیست و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه باید پیگیری و مطالبه گری کند تا محصولات کشاورزی ایران در مقابل رخدادهای طبیعی بیمه شوند و مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل خود را در این زمینه اعلام می کند.

شاعری با اشاره به اینکه پارسال 13 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200 تومانی به بخش کشاورزی و پزشکی اختصاص داده شد، گفت: اگر بر واردات کالاهای اساسی با قیمت ارز 4 هزار و 200 تومان نظارت می شد اکنون قیمت مرغ و گوشت قرمز نباید این گونه می شد و امسال وزرای صنعت و کشاورزی باید نظارت لازم را داشته باشند.

کشاورز معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی هم با بیان اینکه باید برای خرید گندم از مردم تدابیر ویژه ای را بیندیشیم، تاکید کرد: دولت گندم را از مردم می خرد و پول آن را به موقع و نقدی پرداخت می کند.

وی افزود: تولید جو هم بیش از 20 درصد افزایش خواهد یافت بنابراین دامداران نگران تامین جو نباشند.
کشاورز افزود: برآورد من این است در حدود 6 تا 7 میلیون تن از اراضی دیم و حدود 8 و نیم میلیون تن هم از اراضی آبی، گندم تولید خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در خوزستان هم تولید گندم افزایش خواهد یافت گرچه حدود 800 تا 900 هزار تن معادل 2 هزار میلیارد تومان اراضی گندم خسارت دید.

کشاورز گفت: از 13 هزار میلیارد تومان خسارات بخش کشاورزی از سیلاب های اخیر، 3 هزار میلیارد تومان مربوط به 5 واحد نیشکر، حدود 2 هزار میلیارد تومان مربوط به محصولات گندم و جو، حدود 300 میلیارد تومان مربوط به کلزا، حدود 1800 میلیارد تومان مربوط به مرغداری ها است، حدود 30 هزار دام را سیل برد اما به دامداری ها خسارت جدی وارد نشده است و حدود 150 هزار هکتار باغ خسارت دید اما میزان خسارات آن کمتر از 2 هزار میلیارد تومان بوده است و بقیه خسارات مربوط به شیلات، زیرساخت های کشاورزی، کانال های آبیاری و تاسیسات آبیاری تحت فشار بوده است.

وی ادامه داد: در زمینه ذکشت برنج در مازندران برخی از نشاء اراضی خسارت دید که با تامین بذر ، قابل جبران است بنابراین در زمینه برنج، خسارات چندانی ندیدیم.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: حدود 3 سال است که وزارت جهاد کشاورزی سعی می کند واردات برنج به تولید برنج داخل خسارت وارد نکند. در بازار دخالت می کنیم و به صورت خرید توافقی وارد بازار می شویم.

وی با اشاره به اینکه حدود 45 هزار هکتار مزارع نیشکر بر اثر سیلاب به زیر آب رفت، افزود: برای جبران خسارات تولید شکر، حدود 800 هزار تن ثبت سفارش واردات شکر انجام شده است.
کشاورز اضافه کرد: امسال سال فراوانی میوه است.

وی درباره آفت ملخ در مزارع جنوب هم گفت: این ملخ بومی ما نیست و ملخ مهاجر از آفریقاست و بر اساس قوانین، سرکوب و مدیریت آن با دولت است.

کشاورز ادامه داد: این ملخ در 6 استان جنوبی کشور مشاهده شد و آن را مدیریت کردیم. تاکنون 35 هزار هکتار از هوا و زمین با این آفت مبارزه شده است.

وی درباره تامین مرغ و گوشت هم گفت: عموم مرغداران اکنون قیمت مصوب را رعایت می کنند اما اینکه در کشتارگاه و پس از آن چه اتفاقی می افتد باید بر عرضه و نظارت آن، فکر اساسی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

استخدام پیمانی در 9 شهرداری استان کرمان

بهره برداری از 136 طرح کشاورزی و دامپروری استان کرمان

واکسینه شدن60 هزار رأس دام سبک در بم علیه بیماری طاعون

کشف 106 کیلو تریاک در کرمان

دعوت والیبالیست کرمانی به اردوی تیم ملی دانشجویان

تکریم و رهروی از شهدا توصیه و تاکید مقام معظم رهبری است

انتقاد از عملکرد صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد / افتتاح دو معدن در حوزه کرمان و راور

اول تیرماه زمان حذف قبوض کاغذی مشترکان برق

اختصاص هزار هکتار از مزارع ارزوئیه به کشت پنبه

کماندار کرمانی بر سکوی نخست جهان

کشف تریاک درمیان سنگ های ساختمانی

اخاذی از طریق هک حساب کاربری اینستاگرام

اگر این نشانه‌ها را دارید در معرض ابتلا به یک بیماری خطرناک هستید

فرمولی طبیعی برای کاهش فشار خون +دستورالعمل چای آرام بخش و خواب آور

کنکور 98/ ترفند‌های تست زنی برای کنکوری‌ها

علائم ابتلا به ام اس چیست؟ +سن ابتلا به بیماری

یارانه پرداختی برای بیمه درمان تکمیلی رانندگان هدفمند می‌شود

آیا به دانشجویان کارشناسی پروژه کسری خدمت تعلق می‌گیرد؟

کشف یک گور تاریخی مربوط به دوره ایلخانی در رشت

امتحانات نهایی 98/ ترفند‌هایی برای اینکه سر جلسه مطلبی از ذهنتان پاک نشود

نیاز کم محصول گل محمدی به آب ویژگی مهم برای کاشت

سومین منبع آب منجمد در سیاره مریخ کشف شد

تجاری شدن بیش از 80 هزار میلیارد تومان محصولات دانش‌بنیان

آخرین جزئیات از افزایش شهریه دانشجویان در دانشگاه آزاد

اهدای خون 26 هزار نفر در اردیبهشت/ 49 درصد اهداکنندگان مستمر هستند

سوت نیمه نهایی جام حذفی در دست زاهدی فرد

عرضه 20 هزار تُن گاز مایع

کمیسیون آموزش، مدارس لاکچری را پیگیری کند

سربازی اختیاری می‌شود؟

کرمان ، دومین استان پر مصرف آب در کشور

درمان کم خونی با 4 نوشیدنی ارزان و طبیعی +اسامی میوه‌های خون ساز

کاهش 29 درصدی چک‌های برگشتی نسبت به ماه قبل

عرضه گوشت، برنج و شکر به تعاونی‌ها سپرده شد

کمک خیرین فهرجی برای آزادی زندانیان

ورود قطار گردشگری به فهرج

افتتاح راه روستایی در فهرج

ده درصد نابینایان کشور متعلق به استان کرمان است

زوج قاچاقچی با 19 کیلوگرم هروئین دستگیر شدند

بوم گردی واشتغال یک هزار و 200 نفردر کرمان

کرمانی‌ها مصرف کننده 2 درصد برق کشور

راه اندازی 170 پایگاه جذب حامی در استان کرمان

کشف بیش از 300 کیلو موادمخدر در عملیات تکاوران پلیس راور

ممنوعیت خروج گندم از کرمان

نبود صاحب مغازه فرصتی مناسب برای سارق طلاها

متوسط دما در ایران افزایش یافته است/ ضرورت مدیریت بهینه مصرف آب در کشور

600 هزار حامی از ایتام حمایت می‌کنند

گام جدید ایران برای افزایش میزان تولید اورانیوم غنی‌شده چگونه اجرایی می شود؟

نکات مهمی که مادربزرگ‌ها در نگهداری نوه خود باید بدانند

افزایش مستمری بازنشستگان همراه با پرداخت حقوق اردیبهشت ماه برای اولین بار

تهران چندمین شهر پرجمعیت دنیاست؟/ پیشی گرفتن جمعیت زنان از مردان در پایتخت