۱۱:۵۲:۲۱ - سه شنبه ۱۵ آبا ۱۳۹۷
بر اساس گزارش گمرک ­در ۷ ماه نخست سال؛
افزايش ۱۳ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی
ثبت بيش از ۲۷ میلیارد دلار صادرات محصولات صنعتی و معدنی نشان از افزایش چشمگير آن نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

رشد چشمگیر صادرات محصولات صنعتی و معدنیبه گزارش نسیم شرق به نقل از  خبرگزاری صداوسیما ؛بنابر اعلام ­­سازمان توسعه تجارت ایران؛ ­ مدیر­کل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه و تجارت ایران در گفتگو ­با رسانه ملی گفت: از این مقدار حدود­ ۱۱ میلیارد دلار به محصولات پتروشیمی و میعانات گازی، ۴ میلیارد دلار مواد معدنی و صنایع معدنی، ۲ میلیارد دلار به محصولات کشاورزی و باغی و حدود ۱۰ میلیارد دلار آن را تولیدات صنعتی تشکیل میدهد.

مسعود کمالی اردکانی­ با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات کالا به ۲۰ کشور انجام می شود­ افزود: سرمایه گذاری های دو دهه گذشته در زمینه ظرفیت سازی صنعت پتروشیمی و فولاد، منجر به این شده است که نیمی از صادرات غیر نفتی کشور به این دو بخش اختصاص یابد. لذا توسعه صادرات نیازمند ظرفیت سازی، سرمایه گذاری و توجه جدی و مستمر همه أرکان نظام به این موضوع است.­

وی­ سهم صادرات غیر نفتی کشور از رشد ناخالص ملی را حدود ۷.۵ درصد اعلام کرد و گفت: برای رشد اقتصادی ۸ درصد طی­ برنامه ششم نیاز به ۳۰۰ میلیارد دلار جذب سرمایه داریم ­که بر اساس برنامه ریزی انجام شده سال آینده باید ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش صادرات داشته باشیم.

کمالی اردکانی با بیان اینکه ایران نوزدهمین بازار بزرگ دنیا است اضافه کرد:­شرکت های ایرانی به دلیل اینکه تا کنون در معرض جدی رقابت خارجی قرار نگرفته اند و بازار داخلی بزرگی در دسترس دارند به صادرات به عنوان یک امر لازم، ضروری و راهبردی نگاه نمی کنند. تولید در دنیای امروز بدون توجه به صادرات محکوم به شکست است.

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب