۹:۳۱:۳۶ - سه شنبه ۱ آبا ۱۳۹۷
در همایش سالانه انجمن جراحی ارتوپدی ایران؛
جراحی برای بلندی قد توصیه نمی‌شود
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: برخی افراد برای بلند کردن قد به جراحان ارتوپدی مراجعه می‌کنند که البته این مسأله بسیار محدود است و ما پزشکان نیز آن را توصیه نمی‌کنیم.

جراحی برای بلندی قد توصیه نمی‌شودبه گزارش  نسیم شرق به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ،بنابر اعلام  روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی ایران؛ دکتر محمد رازی در بیست و ششمین همایش سالانه انجمن جراحی ارتوپدی ایران افزود: این همایش ۴ آبان در هتل المپیک با حضور مهمانان داخلی و خارجی و صاحب‌نظران برجسته برگزار می‌شود و درباره جدیدترین مباحث علمی در زمینه‌های مختلف ارتوپدی از جمله شانه، زانو، دست، لگن بحث و گفت و گو می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارتوپدی جراحی زیبایی ندارد، گفت: برخی افراد برای بلند کردن قد به جراحان ارتوپدی مراجعه می‌کنند که این عمل ضروری نیست و ممکن است در مواردی نیز فرد دچار عارضه شود، ولی در موارد نادر که به دلیل بیماری به طور مثال یک پای فرد کوتاه و دیگری بلند باشد، اندیکاسیون ارتوپدی وجود دارد، ولی برای زیبایی اندیکاسیونی تعریف نشده است.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران در پاسخ به اینکه میزان خطا‌های ارتوپدی و یا قصور پزشکان در این حوزه به چه میزان است، افزود: جراحان ارتوپدی با کسانی مواجه هستند که در تروما یا حوادث دچار آسیب شده‌اند و بیماران تصور می‌کنند که صد در صد به حالت قبل از حادثه باز می‌گردند و این توقع غیر قابل دستیابی است و نارضایتی آن‌ها را می‌تواند به همراه داشته باشد.

دکتر رازی گفت: جراحان ارتوپدی کمک می‌کنند که فرد از معلولیت شدید نجات یابد و خطر مرگ آن را تهدید نکند همچنین تا حدود زیادی آسیب به فرد برطرف شود، ولی در بسیاری از مواقع توقع بیمار جامه عمل نمی‌پوشد و این امر نارضایتی بیماران را به همراه دارد.

وی افزود: عارضه پزشکی با قصور متفاوت است و تصادفات می‌تواند با عوارض شدیدی همراه باشد که جراح ارتوپد تلاش می‌کند آن‌ها را به میزان زیادی کاهش دهد و چنانچه همه آسیب‌ها مرتفع نشد دلیل قصور نیست.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: شکایت از پزشکان ارتوپدی بسیار بالا است که علت آن اغلب نداشتن درک از آسیب حادثه و بیماری، نشناختن تفاوت عارضه با قصور و تحریک توسط کسانی است که گاهی از مسؤولان هم هستند و بجای اینکه که به جامعه آرامش تزریق کنند مردم را به جان پزشکان می‌اندازند.

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب