۹:۲۱:۰۲ - یکشنبه ۲۸ مرد ۱۳۹۷
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان:
تعیین قیمت خرما با بازار؛ سود به جیب کشاورز/آمادگی برای خرید تضمینی داریم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: تعیین قیمت خرما را به بازار واگذار می‌کنیم و محکم پای قضیه فروش خرما با قیمت مناسب هستیم‌ و نخواهیم گذاشت تولید کننده و مصرف کننده ضرر کنند و سود آن به جیب دلالان برود.

به گزارش  نسیم شرق به نقل ازخبرگزاری فارس ، هادی شهسوارپور فرماندار بم در جلسه ساماندهی وضعیت خرما با محوریت بسته‌بندی، بازاریابی و فروش با اشاره به اهمیت ساماندهی برداشت و فروش خرما اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل برداشت خرما از مدیران جهاد کشاورزی شرق استان خواستیم که در ارتباط با مدرن شدن بسته‌بندی‌ها تلاش کنند.

وی بیان کرد: در این راستا دو هفته قبل جلسه‌ای با حضور نماینده مردم شرق استان در مجلس، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیرکل تعاون روستایی در ارتباط با ساماندهی وضعیت خرما با معاونان وزیر جهاد کشاورزی داشتیم که برای رفع مشکلات ابن حوزه تصمیم‌گیری شد.

فرماندار بم تصریح کرد: در این جلسه قرار شد اتاق بازرگانی طرحی برای بسته‌بندی و فروش خرما آماده کند و ما این طرح را اجرایی و نهادینه کنیم.

تبدیل بسته‌بندی سنتی خرما به مدرن طی ۵ سال

شهسوارپور افزود: در بررسی‌هایی که داشتیم چند مرحله نیازمند اصلاح فرآیند است، اولین موضوع برداشت محصول است که همه اذعان دارند سنتی برداشت می‌شود و ۱۰۰ درصد بهداشتی نیست.

وی ادامه داد: مرکز بهداشت و اداره استاندارد برای ساماندهی بسته‌بندی وارد کار شدند تا طی پنج سال برداشت از سنتی به مدرن تبدیل شود این در حالی است که ۷۰ درصد محصول به صورت سنتی برداشت و بسته‌بندی می‌شود.

این مقام مسوول گفت: سال قبل تعاون روستایی در خرید خرما و افزایش قیمت کمک خوبی به ما کرد و امسال هم باید خرما به صورت فله برداشت و در سردخانه نگهداری شود تا با کمک تعاون و صادرکنندگان نسبت به فروش اقدام کنیم.

فرماندار بم بیان داشت: ما باید اطمینان خاطر را به کشاورزان بدهیم که خرمای آنها با قیمت مناسبی خریداری خواهد شد.

نابودی ۳۰ هزار تن خرمای شرق کرمان به دلیل آفات

عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان اظهار داشت: برداشت و نگهداری خرما به صورت سبدی و فله‌ای برای کاهش هزینه‌های کشاورز و بسته‌بندی به سلیقه خریدار بسیار مناسب است.

وی افزود: باید به واحدهای بسته‌بندی که از وام و زمین استفاده کردند و فعلا کار بسته‌بندی را انجام نمی‌دهند تذکر دهیم تا بسته‌بندی را اجرایی کنند.

سعیدی ادامه داد: در شرق استان کرمان ۲۸ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما وجود دارد که به دلیل خشکیدگی و سایر آفات ۳۰ هزار تن محصول از بین رفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان ابراز داشت: نمونه رطب مضافتی بم در هیچ جای کشور دیده نمی‌شود که این یک نقطه مثبت برای خرمای بم است.

وی تاکید کرد: ما تعیین قیمت خرما را به بازار واگذار می‌کنیم و محکم پای قضیه فروش خرما با قیمت مناسب هستیم‌ و نخواهیم گذاشت تولید کننده و مصرف کننده ضرر کنند و سود آن به جیب دلالان برود.

وی از آمادگی برای خرید تضمینی خرما خبر داد و عنوان کرد: سال قبل متقاضیان زیادی برای خرید خرما داشتیم که با کمبود محصول مواجه شدیم.

وی خشکیدگی خوشه خرما را یک بیماری عنوان و اظهار کرد: ما باید برای درمان آن چاره‌اندیشی کنیم و امیدواریم شرایط اقلیمی تغییر کند.

سعیدی تصریح کرد: همکاران ما به مدت سه سال در زمینه خشکیدگی خرما تحقیقات داشتند که نتایج خوبی به دست آمده و مهمترین عامل افزایش دما و کاهش رطوبت بوده که کشاورزان باید استفاده از کیسه‌های متقال، تغذیه، هرس، تناسب بین خوش و برگ و آبیاری مناسب را مد نظر داشته باشند.

احداث دهکده خرما در بم

محمد حسینی مدیرکل تعاون روستایی استان کرمان نیز گفت: در سال قبل در شرق استان ۶ هزار و ۶۰۰ تن خرما با قیمت خوبی خریداری شد.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی ما کمک خوبی به افزایش قیمت خرما داشت، افزود: امسال هم برای خرید حمایتی برنامه‌ریزی کردیم و دستورالعمل در حال تهیه شدن است تا خرما را با شرایط بهتری خریداری کنیم.

مدیرکل تعاون روستایی استان کرمان افزود: ما امسال دو نوع خرید خرما داریم اول خرید توافقی و بعد خرید حمایتی که در حال حاضر برای خرید توافقی آمادگی داریم به این صورت که یک سوم پول نقدی و مابقی تا عید پرداخت می‌شود.

وی عنوان کرد: در حال تلاش برای احداث دهکده خرما هستیم که در این مجموعه همه اقدامات مرتبط با خرما انجام خواهد شد و باید با کاهش هزینه‌ها به کمک کشاورزان بیاییم تا نفع بیشتری به کشاورز برسد.

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب