۱۱:۱۵:۵۰ - شنبه ۱۹ خرد ۱۳۹۷
مرگ خاموش نخلستان های ریگان/ ۱۰۰نخل دیگر سوخت
از بین رفتن پوشش گیا‌هی در اطراف نخلستان‌های ریگان باعث شده گرما درختان را در خط آتش سوزی قرار دهد.

مرگ خاموش نخلستان های ریگان/ 100نخل دیگر سوختبه گزارش نسیم شرق به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ از بین رفتن نخلستان‌های انبوه در این شهرستان خسارت‌های میلیاردی به کشاورزان این شهرستان وارد کرده است که قابل جبران نمی‌باشد.

با توجه به اینکه اقتصاد شهرستان ریگان بر پایه نخل خرما می‌باشد وبا از بین رفتن این محصول اقتصاد شهرستان نیز فلج خواهد شد.

در ۲روز گذشته در شهرستان ریگان ۱۰۰ اصله درخت خرما در شهرستان طعمه حریق شد که نخلستان‌ها نابود ومحصول این نخل‌ها در شعله ها سوخت.

کشاورزان ریگانی که این روز‌ها مشغول بستن خوشه‌های نخل خرما می‌باشند تا یک ماه اینده محصول یک ساله خود را برداشت کنند اما با نگرانی جدی بنام آتش سوزی خود به خود در نخلستان ها روبرو هستند.
در روستای سید جمال شهرستان ریگان بیش از ۱۰۰ اصله درخت خرما در شعله‌های آتش در مقابل چشمان کشاورزان زحمتکش این شهرستان طعه حریق شدند.
رضا سهیلی فریکی از کشاورزان این روستا در گفتگو با خبرنگار ریگان اظهار کرد :دیروز در مقابل چشمانمان نخل‌های خرمای ما دچار آتش سوزی شدند که با حضور به موقع آتش نشانی اتش از سرایت به دیگر نخلستان‌ها جلوگیری شد.
وی می‌گوید دیروز هوای شهرستان انقدر گرم بود که امکان حضور در فضای خارج از خانه وجود نداشت از طرف دیگر نخلستان های ما روز به روز در خطر آتش سوزی های ناشی از گرمای شدید هوا هستند.
محمد شهیکی می‌گوید: تنها درامد ما از همین نخلستان‌ها است ،دیروز نخل‌های ما در آتش سوختند وخوشه‌های خرما که نزدیک ثمر دهی  بودند ،پیش چشمان مان  از بین رفت .

مسول خدمات ایمنی واتش نشانی شهرداری ریگان گفت:طی ۲روز اخیر  ۱۰۰ اصله درخت خرما در شهرستان ریگان در آتش سوخت .

مراد پور سجادی افزود: گرمای شدید هوا و طوفان شن از دلایل آتش گرفتن نخیلات است.

وی افزود: ما با کمک ۴ ماشین آتش نشانی  حریق را در نخلستان‌ها مهار کردیم وخسارت میلیاردی به این نخلستان‌ها در این شهرستان وارد شد.
وی گفت: اتش سوزی در این نخلستا‌نها درختان خرمای منحصر به فرد مضافتی را دچار خسارت نمود .
مسول خدمات ایمنی وآتش نشانی شهرداری ریگان تصریح کرد :با توجه به اینکه فصل خوشه بندی نخل‌ها در این شهرستان می‌باشد کشاورزان شاخ وبرگ درختان را به بیرون از نخل‌ها هدایت کنند تا شاهد چنین آتش سوزی گسترده در نخلستان‌ها نباشیم.
پور سجادی عنوان کرد با توجه به اینکه سیم‌های برق از بالای نخلستان‌های باغی در روستای سید جمال عبور می‌نمود اتصال سیم‌های برق بر اثر گرما وطوفان باعث اتش سوزی در این نخلستان شد.
وی افزود با توجه به وزش طوفان در شهرستان، این نخلستان دیشب مجددا طعمه حریق شد که با حضور به موقع آتش نشانی آتش مهار شد.
در شهرستان ریگان سالانه بیش از ۴۵ هزار تن خرما از نخلستان‌های این شهرستان برداشت وروانه بازار‌های داخلی وخارجی می شود .

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب