۱۱:۰۳:۴۱ - پنج شنبه ۲۸ بهم ۱۳۹۵
در نشست 6 جانبه مسکو توافق شد
حضور کشورهای آسیای مرکزی در فرایند صلح افغانستان
نمایندگان افغانستان، پاکستان، هند، چین، روسیه و ایران در نشست مسکو درباره حضور کشورهای آسیای مرکزی در فرایند صلح افغانستان تواق کردند.

5857833_660

به گزارش نسیم شرق به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان افغانستان، پاکستان، هند، چین، روسیه و ایران در نشست شش جانبه مسکو درباره حضور کشورهای آسیای مرکزی برای همکاری در فرآیند صلح افغانستان در دور آینده توافق کردند.

چگونگی تشویق طالبان برای رو آوردن به مذاکرات صلح محور اصلی گفت‌وگوهای نشست ۶ جانبه در مسکو بوده است.

«فرامرز تمنا» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه پس از این نشست اعلام کرد که حضور کشورهای آسیای مرکزی به ویژه کشورهای هم مرز با افغانستان با گروه‎های تروریستی دست به گریبان هستند و از بی ثباتی این کشور متاثر می‌شوند در فرایند صلح افغانستان سازنده خواهد بود.

وی افزود که در این نشست نمایندگان پاکستان، هند، چین، روسیه و ایران تصمیم گرفته‌اند تا کشورهای آسیای مرکزی به ویژه تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان نیز در دور آینده نشست مسکو حضور یابند.

«فرامرز تمنا» دست یافتن به تفاهم منطقه‌ای برای آوردن ثبات در افغانستان را سازنده و مهم خواند.

«اشرف حیدری» رئیس سیاست گذاری و تعین انرژی وزارت امور خارجه افغانستان نیز قبل از این نشست گفته بود؛ با وجود اینکه محور اصلی این گفت‌وگوهای نشست مسکو فرایند صلح افغانستان هست اما هیچ گاهی بدیل روند گفت‌وگوهای صلح نخواهد بود زیرا دولت بر پیشبرد فرایند صلح به مالکیت افغان‌ها تاکید دارد.

با وجود حضور نظامی آمریکا و اعضای ناتو در افغانستان و عدم مخالفت وزرای کشورهای شرکت‌کننده با حضور واشنگتن در این نشست، هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست مسکو حضور نداشت.

«ضمیرکابلوف» نماینده پوتین در امور افغانستان هفته گذشته گفته بود که در صورتیکه آمریکا خواستار ایفای نقش سازنده‌ای با کشورهای منطقه باشد می‌تواند در این نشست حضور یابد.

وزارت خارجه افغانستان آمریکا را حامی مهم برنامه‌های اقتصادی و سیاسی در این کشور اعلام کرد و گفت واشنگتن نیز می‌تواند نقش عمده‌ای در تامین صلح و ثبات در افغانستان ایفا کند.

تسنیم نوشت: با این وجود نشست قبلی مسکو که با عدم حضور نماینده‌ای از افغانستان صورت گرفت، با انتقادات شدید مقامات این کشور و نمایندگان مجلس سنا و پارلمان افغانستان همراه شد.

تبليغات
کیمیای شرق تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب